Açılış Törenimizi Gerçekleştirdik

Şirketimizin 40. Kuruluş yıldönümünde Kuzey Ege Bakır İşletmeleri Bakır ve Molibden Üretim Tesisimizin açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner YILDIZ'ın katılımlarıyla gerçekleştirdik.

Açılış törenimize, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız, Balıkesir Valimiz Sayın Ahmet Turhan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Milletvekillerimiz Sn. Tülay Babuşçu ve Sn. Ali Aydınlıoğlu, Havran Kaymakamımız Sn. Yasin Öztürk, Edremit Kaymakamımız Sn. Abdulhamit Erguvan, Balıkesir İl Emniyet Müdürümüz Sn. Feridun Boz, Balıkesir İl Jandarma Alay Komutanı Sn. Salih Göldal, MTA Genel Müdürümüz Sn. Mehmet Üzer, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Sn. İsmail Uğur, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Sn. Fahri Ermişler, Havran Belediye Başkanımız Sn. Emin Ersoy, Burhaniye Belediye Başkanımız Sn. Necdet Uysal, Karesi Belediye Başkanımız Sn. Yücel Yılmaz, Ak Parti İl ve İlçe Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluş Yöneticileri, Dostlarımız, Tedarikçilerimiz ve Çalışanlarımız ile Yöre Halkı ve Kuruluşları katıldı.

Açılış töreninde ilk konuşmayı, Şirketimiz Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Murat Kavak yaptı. Murat Kavak, yaptığı açıklamada;

"Sayın Bakanım, Sayın Valim, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım ve değerli misafirlerimiz, öncelikle bu mutlu günümüzde bizleri şereflendirdiğiniz için çok teşekkür eder, şükranlarımızı sunar, hepinizi saygıyla selamlarım. Madencilik, yarattığı yüksek katma değer ile toplumların refah düzeyini doğrudan etkilerken; sağladığı ham madde, ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetler ile sanayi ve hizmet sektörlerinin gelişmesini temin etmektedir. Bugünün gelişmiş sanayi ülkelerinin hemen hepsinde madencilik sektörü, ekonomik kalkınmayı başlatan "Öncü Sektör" görevini üstlenmektedir. Günümüzde madenciliğin "Gayrisafi Millî Hasıla"daki payı ABD'de % 4,2; Kanada'da % 7,5; Avustralya'da % 8,7 iken, ülkemizde bu oran % 1,5 gibi düşük bir seviyededir.

Ülkemiz, maden kaynakları bakımından çeşitliliğe sahip olup, bor, doğaltaş ve trona yataklarında dünya çapında önemli rezervlerimiz vardır. Ülkemizde 50'ye yakın maden üretilmekte olup bunların başında; altın, gümüş, çinko, kurşun, bakır, molibden, krom gibi metalik madenler, feldspat, manyezit gibi endüstriyel madenler, linyit, taş kömürü gibi enerji madenleri gelmektedir.

Ancak, sahip olduğumuz yer altı serveti potansiyelimize göre, üretimimizin çok yüksek düzeylerde olduğunu söylememiz mümkün değildir. Bu nedenle maden kaynaklarımızın sürdürülebilir kalkınma doğrultusunda değerlendirilmesi önem arz etmektedir.

Madencilik diğer sektörlerden ayrı tutulmalıdır.

Madencilik yapmanız için ruhsat almanız daha sonra ruhsatlı sahanızda arama yaparak işletilebilecek maden varlığını bulmanız gerekmektedir. Maden var ise gerekli izinleri alarak işletmeyi açabilirsiniz. Bu süreç yaklaşık olarak üç yıl sürmektedir.

Yatırım ortamı iyileştirilip, mevzuat ve bürokraside düzenlemeler yapılırsa yatırımların artacağını da belirtmek isterim.

Sayın Bakanım, değerli katılımcılar,

Daha düne kadar düşük tenörlü madenler işletilemez ve ekonomiye kazandırılamazken, bugün işletmemizde binde 3 tenörlü Bakır-Molibden cevheri işlenerek ekonomiye kazandırılmakta ve yurt dışına ihraç edilmektedir.

İşletmemizde 235 kişi çalışmakta ve yılda 40.000 ton bakır ve 1500 ton molibden konsantresi üretilmektedir.

İşletmemiz ihracatta Ege Bölgesi Maden İhracatçıları birincisi olup, ülkemizin ilk ve tek molibden üreticisidir.

Ayrıca, rezerv çalışmalarını tamamlayıp ÇED belgesi aldığımız potasyum feldspat madeni işletmesini de ağustos ayında devreye almayı planlamaktayız.

Türkiye'ye ithal gelen bu ürünü en kısa sürede seramik ve porselen sanayi tüketimine sunacağız.

Çevre ve iş güvenliği konusunda uluslararası standartları göz önüne alarak, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda çalışmaktayız.

Bulunduğumuz bölgeye, Balıkesir'e ve ülkemize istihdam ve ekonomik açıdan katkıda bulunmaktan mutluluk ve onur duymaktayız.

Bir Türk firmasının dünya standartlarında, çevresel faktörleri ön planda tutarak, sürdürülebilir bir madencilik yolunda ilerleyişinin haklı gururunu yaşıyoruz.

Bu haklı gururu yaşamamızda, 2007 yılında Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden ihale ile aldığımız maden sahamızın ilk keşif ve araştırmasını yapıp bu rezervin varlığını ülkemize sunan Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ve Balıkesir Bölge Müdürlüğü çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim.

Sayın Bakanım ve değerli katılımcılar,

Hayaller yıldızlar gibidir. Ulaşılmaz zannedilir. Yıldızlar ışık vermezler ama yol gösterirler.

Bu uzun ve meşakkatli yolda karamsarlığa kapılıp yolumuzu kaybedeceğimizi düşündüğümüz anlarda bu hayallerimizi bana tekrar hatırlatan, yol gösteren ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sn. Büyükşehir Belediye Başkanım Ahmet Edip Uğur'a sonsuz minnet ve şükranlarımızı sunarım. 40. Kuruluş yılına girdiğimiz bu mayıs ayında, bugünlere gelmemizde en büyük emeği olan ailemizin direği İsmail Kavak'a, kardeşim Vedat Kavak'a, tüm Kavak ailesine, gecesini gündüzüne katarak tüm özverileriyle bu tesisi devreye alan Özdoğu personeline ve her zaman yanımda olan en büyük destekçim eşime teşekkürlerimi sunarım" dedi.

Daha sonra kürsüye gelen, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur ve Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Son olarak konuşan Bakan Taner Yıldız ise "Madencilik denilince üzerinde spekülasyonlar yapılır. Maden Kanununu Meclis'te tartışırken muhalefetten arkadaşlar, 'Zeytin ağaçlarını azaltıyorsunuz, maden sahasını genişletiyorsunuz' diyorlar. Bunun mücadelesini verdik. 11 yıl önce iktidara geldiğimizde 91 milyon zeytin ağacı vardı, şimdi ise 160 milyonun üzerinde. Yıldız, Özdoğu İnşaatın maden sahasına dikilmek üzere 100.000 adet fıstık çamı yetiştirdiği söyledi. Madenlerin nerede bulunacağına insanların karar vermediğini anlatan Yıldız, "Bulundukları yerlerden çıkarılıyorlar. 'Taşıyalım da ovadan çıkaralım' diye bir şey yok. Dünyanın her yerinde böyle. Norveç'teydim. Uçakla inerken görürsünüz, maden ocağı var Oslo'da, şehrin içinde. Kişi başına düşen milli gelir 100 bin dolar. Önemli olan şu; çevrenize, insanınıza bütün sektörlere faydalı mı oluyorsunuz, zararlı mı?" ifadesini kullandı. Madenle ilgili çalışmalarının aralıksız sürdüğünü dile getiren Yıldız, 18 bölgede jeotermalle ilgili sondaj yapıldığını ve bunun ardından 93 sahanın özel sektöre verildiğini aktardı. MTA, 10 bin metrede sondajla burada yaklaşık 20 milyon tonluk bakır, molibden rezervi tespit etti. Kamu bulup özel sektör işletecek. Yapı bu. Tükettiğimiz bakırın yüzde 80'ini ithal ediyoruz. Bunun mutlaka ithalatının engellenmesiyle ilgili yeni sahaların açılması gerekiyor. Yılda 1,2 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz. Bu tesis, ekonomimize büyük katkılar sağlayacak. 4'üncü grup madenlerde bunların miktarı daha da artacak. Çok haklı eleştiri var. 18-19 kuruma gidip de maden izni alınmasıyla ilgili çalışmalar var. 'Tek durak ofisini kuruyoruz. Bununla beraber muhataplar aynı olacak. 2002 yılında 841 milyon dolar olan maden ihracatımız, 2013 sonunda 5,1 milyar dolara ulaştı. Bunlar nasıl oluyor? Bütün bu firmalarla oluyor. Madencilik sektörünün gayri safi yurt içi hasıladaki payı 2003'te 2,6 milyar dolardı, şimdi ise 12 milyar dolarlar civarında gidiyor. Hedefimiz; 2023 yılında 20 milyar dolarlık ihracat kalemini yakalamak. Yaptığımız kanuni değişikliklerle maden yatırımcılarının önünü açtık ama 'çantacı' diye tabir ettiklerimizin önünü kapatıyoruz. 5 yıl önce 41-42 bin civarında ruhsat vardı. Önceki yıl çalışan ruhsat olarak 11 bin adede düştü. Şimdi ise 8 bin adet civarında ruhsatla çalışıyoruz. Pazarlamacılık, çantacılık işini Türkiye'de kapatıyoruz. Gerçek yatırımcı varsa bu tesisler onlara makul fiyatlarla verilecek, devlet, hakkını özel sektörle paylaşacak" dedi. Açılış kurdelesinin protokol mensuplarıyla kesilmesinin ardından, plaket töreni yapıldı. Törende dualar okundu ve kurban kesildi.

40. yılımızda gösterdiğimiz başarının haklı gururunu yaşıyor, bu gururu tüm çalışanlarımızla paylaşıyor ve Özdoğu ailesinin her ferdine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Telif Hakkı (c) 2012 Özdoğu Sarp İnş.Mad.Tur.Taş. ve Tic.A.Ş.

Bilgi Toplumu Hizmetleri | Çevre Politikası | Maden Emniyet Ve Çevre Taahhüdü | Sağlık Ve İş Emniyeti Politikası | Toplum İlişkileri Politikası

ozdogu.net | sarpinsaat.org | kuzeyegebakir.com | yapiturizm.com | Login